Герпес у дітей

герпес у дітей

Вірус герпесу різних типів є одним із найпоширеніших у людській популяції. За частотою народження він поступається тільки вірусу грипу, тому кожна людина протягом життя неодноразово контактує з цим збудником. Прояви герпетичної інфекції різноманітні, вірус може вражати різні органи та тканини. Особливо вірусам різних типів схильні діти, оскільки їх слабка імунна система неспроможна протистояти збуднику.

Читай також нашу статтю: 5 небезпечних продуктів, які всі люблять

Що таке герпес у дітей?

Це вірусна інфекція, яка може вражати різні органи та тканини. Характерною особливістю є ураження шкіри та слизових у вигляді пухирцевих висипань. Захворювання зазвичай протікає тривалий час, з періодичними загостреннями.

Діти до 6 місяців у більшості випадків не хворіють на герпес, оскільки у них у крові циркулюють материнські антитіла. У старшому віці вірус герпесу в дітей віком може викликати серйозні захворювання. До 5-7 років зазвичай виробляється стійкий імунітет до збудника 1 типу, а молодша вікова група найбільш схильна до зараження вірусом простого герпесу.

Вірус передається переважно контактним та повітряно-краплинним шляхом. Також можливе внутрішньоутробне зараження від матері. У побуті заразитися герпесом можна через предмети домашнього вжитку, посуд, предмети особистої гігієни, іграшки.

Пік захворюваності на герпетичну інфекцію різних типів припадає на зимовий період. Це з такою причиною, як ослаблення імунітету при переохолодженні, і навіть із постійним перебуванням дітей у дитячих колективах.

Причини герпесу у дітей

Збудником захворювання є вірус простого герпесу (ВПГ) різних типів. Він здатний протягом тривалого часу зберігатися за низьких температур, а у висушеному вигляді залишається здатним до зараження протягом 10 років.

Воротами для входження вірусу в організм є пошкоджена шкіра та слизові оболонки. Чи розвинеться клінічна картина захворювання, залежить від стану імунної системи. 

  1. Якщо сильний імунітет, він впорається зі збудником або захворювання пройде легко у вигляді незначних місцевих проявів. 
  2. Якщо організм не здатний боротися із збудником, можливі генералізовані форми герпетичної інфекції.

Після проникнення вірус залишається в організмі все життя. Тому при зниженні імунітету можливі рецидиви. Пусковим фактором для клінічних проявів може бути переохолодження, стрес, фізичне навантаження та інші фактори, що ведуть до зниження імунітету.

Симптоми герпесу у дітей

симптоми герпесу у дітей

Інкубаційний період захворювання може тривати від 2-3 до 2 тижнів. Клінічні прояви залежать від поширеності процесу, типу збудника та локалізації ураження.

Найчастіше герпетична інфекція проявляється на губах (лабіальний тип) та слизовій порожнині рота. У цих місцях з’являється висипання у вигляді дрібних бульбашок діаметром до 10 мм, наповнених прозорою рідиною. Згодом рідина каламутніє, бульбашки лопаються, на їхньому місці утворюються дефекти у вигляді ерозій. Пухирці зазвичай розташовуються групами, шкіра навколо них червоніє. 

У маленьких дітей часто виявляються загальні симптоми: 

  • підвищення температури, 
  • збільшення лімфовузлів, 
  • слабкість, примхливість, 
  • втрата апетиту. 
  • при поразці слизової рота найчастішим проявом є слинотеча.

При генералізованих формах бульбашки можуть з’являтися на всіх ділянках тіла, температура підвищується до 39-40 градусів, супроводжується блювотою, судомами, болями у м’язах.

При офтальмогерпесі уражаються очі. Розвивається кон’юнктивіт, на шкірі повік з’являються характерні бульбашки. У важких випадках можливе ураження рогівки та її помутніння. Захворювання може протікати локально чи з висипаннями інших місцях.

Діти молодшого віку вірус герпесу може викликати енцефаліти. Захворювання починається раптово, супроводжується підвищенням температури, багаторазовим блюванням. Можливі паралічі та парези, напади судом, загальмованість чи надмірне збудження. Симптоми доповнюються появою бульбашок, які зазвичай локалізуються на обличчі.

Герпетичні пневмонії протікають так само, як запалення легень, викликане іншими збудниками. У дитини піднімається температура, починається кашель. Для герпетичної інфекції характерні рецидивні пневмонії.

Також трапляються герпетична екзема, гепатит, нефрит, ураження статевих органів (генітальний тип).

Незалежно від локалізації процесу та типу збудника можна виділити ряд загальних ознак вірусу

герпесу, при яких захворювання потрібно терміново лікувати:

• бульбашковий висип;

• свербіж та печіння;

• підвищення температури;

• інтоксикація;

• млявість чи занепокоєння.

Типи герпесу у дітей

Захворювання викликають переважно два типи вірусу герпесу в дітей віком: ВПГ 1 чи ВПГ 2. У молодшому віці найчастіше зустрічається збудник 1 типу, що викликає ураження слизової порожнини рота, проявляється висипаннями в очах. 2 тип викликає ураження статевих органів, а при значному зниженні імунітету може призводити до менінгоенцефаліту.

Також у дітей зустрічається ВПГ 4 типу, відомий під назвою вірус Епштейна-Барр, що викликає мононуклеоз захворювання.

Ще один, 3 тип герпесвіруса людини – варіцелла-зостер. Цей тип вірусу герпесу викликає таке поширене у дитячому віці захворювання, як вітряна віспа.

Всі перелічені типи захворювання відрізняються за клінічними проявами, але спровоковані одним сімейством вірусів, тому для лікування герпесвірусної інфекції у дитини використовуються ті самі препарати.

Лікування герпесу у дітей

лікування герпесу у дітей

Вибір схеми лікування залежить від локалізації, типу та тяжкості захворювання. Якщо герпес обмежується легкими місцевими проявами, не впливає на загальний стан дитини, можна обмежитися застосуванням місцевих противірусних засобів на основі ацикловіру. Також використовують антисептики для запобігання приєднанню вторинної інфекції після того, як бульбашки луснуть.

При підвищенні температури інтоксикації використовують симптоматичну терапію. Активно застосовуються жарознижувальні засоби, що мають протизапальний та знеболюючий ефект.

При важких типах інфекції та генералізованому герпесі використовують системні препарати, що знищують вірус та активують імунну систему. Це дозволяє швидко полегшити стан, досягти клінічної ремісії та уникнути ускладнень.

Додатково використовують вітаміни, імуномодулятори, загальнозміцнюючі засоби.

Лікування герпесу у дітей слід розпочинати при перших симптомах. Це дозволить уникнути поширення інфекції, швидко полегшити стан та уникнути серйозних ускладнень.

Закликаємо не займатися самолікуванням! Якщо ви бачите, що дитина почуває себе погано, то відразу радимо записатися на консультацію до лікаря!

Препарати для лікування герпесу у дітей

Розглянемо, чим лікувати герпес у дітей, які безпечні та ефективні засоби можна використовувати.

Для місцевого лікування герпетичної інфекції широко використовуються мазі на основі ацикловіру,

має виражений противірусний ефект. Їх застосування дозволяє запобігти поширенню висипу та швидко впоратися з неприємними проявами.

Ацикловір активний проти ВПГ 1 та 2 типів, а також проти цитомегаловірусу, вірусу Епштейна-Барр. Він вбудовується у ДНК вірусу, перешкоджаючи його розмноженню. При місцевому застосуванні мазі мають локальний ефект, практично не проникають у системний кровотік, завдяки чому мають мінімум побічних ефектів.

Мазі з ацикловіром використовують 4-5 разів на добу, курс лікування становить від 5 до 10 днів. Застосовувати їх можна із 3-місячного віку.

При тяжких формах інфекції, що супроводжуються підвищенням температури, погіршенням загального стану, системно застосовують препарати на основі інтерферону. Ці препарати мають імуномодулюючу та противірусну дію. Вони гальмують процес розмноження збудника різних типів, і навіть активують синтез імуноглобулінів, посилюють захисні сили організму.

Інтерферони застосовуються з раннього віку, для дітей випускаються у формі ректальних супозиторіїв. Ці препарати широко використовуються при герпесі легкої та середньої тяжкості, можуть застосовуватись як самостійно, так і в рамках комплексної терапії.

Для лікування герпесу у дітей використовуються препарати на основі інозин пранобекс. Вони мають противірусну та імуномодулюючу дію, сприяють швидкому одужанню, а також перешкоджають виникненню рецидивів інфекції.

Один із препаратів на основі інозину пранобексу, який можна використовувати при герпесі у дитячому віці – Гроприносин®. Його переваги:

• ефективність;

• безпека;

• зручне дозування;

• доступна ціна;

• випускається у формі сиропу;

• скорочує тривалість захворювання;

• знижує ризик ускладнень;

• перешкоджає рецидиву герпесу.

Гроприносин® прискорює дозрівання Т-лімфоцитів, що надають імунну відповідь при проникненні збудника в організм, а також активує вироблення гамма-інтерферону, який відіграє ключову роль у боротьбі з вірусами. Також препарат має властивість пригнічувати синтез вірусних часток різних типів, що перешкоджає поширенню інфекції.

Гроприносин® у формі сиропу можна використовувати з 3-річного віку. Він дозується відповідно до маси тіла дитини за допомогою зручного мірного шприца, що йде в комплекті. Добову дозу ділять на 3 прийоми. Курс терапії триває від 5 днів до 2 тижнів.

Найкращий ефект від препарату Гроприносин можна отримати, якщо розпочати лікування в першу добу захворювання, тому не варто чекати розвитку клінічної симптоматики. При перших ознаках лабіального герпесу у дитини чи інфекції іншого типу потрібно допомогти організму. Сироп добре переноситься, практично не має протипоказань та побічних ефектів, тому не варто відкладати лікування.

Профілактика герпесу у дитини

Профілактика герпесу у дитини

Основний запобіжний захід хворобі, викликаної всіма типами збудника – це зміцнення імунітету. І тому необхідно забезпечити дитині повноцінне харчування, регулярні прогулянки, фізичну активність. У раціоні повинні бути свіжі овочі та фрукти, кисломолочні продукти, а також достатня кількість вітамінів і мікроелементів.

У зимовий період потрібно уникати переохолодження, оскільки це є пусковим механізмом для розвитку герпетичної інфекції.

Слід обмежувати контакт із людьми, які мають ознаки герпетичної інфекції, дотримуватися правил особистої гігієни, не користуватися чужим посудом та предметами домашнього вжитку.

На імунітет суттєво впливає режим дня. Дитина повинна лягати в той самий час, спати не менше 9 годин на добу. Також потрібно дотримуватися режиму праці та відпочинку, уникати надмірної перевтоми.

Ще одним надійним засобом профілактики рецидивів є Гропріносін®. Його прийом дозволяє не лише впоратися з гострою фазою герпетичної інфекції, а й активує імунітет, що перешкоджає виникненню повторних епізодів.

Маючи інформацію про причини та лікування герпесу у дітей, можна знизити ризик захворювання, а якщо клінічні ознаки все ж таки з’явилися, позбутися їх швидко і без ускладнень.

Закликаємо не займатися самолікуванням! Якщо ви бачите, що дитина почуває себе погано, то відразу радимо записатися на консультацію до лікаря!

Схожі записи

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *