Ознаки аденоміозу матки: як розпізнати небезпеку

аденоміоз матки

Відомо, що більшість захворювань легше запобігти, ніж лікувати. І особливо важливо дотримуватися цього принципу у випадках, коли початок хвороби може протікати абсолютно безсимптомно. З подібною ситуацією найчастіше стикаються жінки, чия складна репродуктивна система потребує регулярного контролю. І не слід нехтувати порадами лікарів, роками відкладаючи похід до гінеколога, адже внаслідок власної безтурботності можна пропустити початкову стадію розвитку небезпечної хвороби, наприклад, первинні ознаки аденоміозу матки.

Аденоміоз матки – що це таке

Дані світової статистики стверджують, що аденоміоз страждають від 8 до 45% всіх жінок на землі. І найчастіше це захворювання вражає представниць прекрасної статі, які перебувають у репродуктивному віці. Що це за хвороба, чим вона небезпечна, і які ознаки аденоміозу матки?

Аденоміоз добре відомий сучасній медицині. Він відноситься до доброякісних захворювань і є патологічним процесом, в ході розвитку якого відбувається проростання клітин ендометрію в м’язову тканину матки.

У здоровому організмі внутрішню поверхню матки вистилає захисна слизова оболонка – ендометрій, що є різновидом епітеліальної тканини і складається з двох найважливіших шарів:

 • базового;
 • функціонального.

Чим небезпечний аденоміоз матки

У процесі функціонування жіночої репродуктивної системи функціональний шар може багаторазово відторгатися і відновлюватися, чуйно реагуючи на гормональні зміни, що відбуваються в організмі жінки. При розвитку аденоміозу клітини функціонального шару під впливом певних факторів проростають усередину м’язових шарів матки. Продовжуючи реагувати на коливання рівня гормонів в організмі, патологічно змінений ендометрій починає утворювати вогнища ураження.

За відсутності своєчасного лікування згодом дедалі більше страждає як внутрішня поверхні матки. Розростаючись, аденоміоз залучає запальний процес і багато інших органів жіночого організму.

Симптоми аденоміоза матки 

Дуже часто захворювання протікає безсимптомно, особливо на його первинних стадіях. І якщо жінка ігнорує регулярні візити до гінеколога, вона довгий час може не здогадуватися про те, що в її організмі вже почали формуватися запальні та дегенеративні процеси.

Симптоми аденоміоза матки

Однак, як і будь-яке захворювання, аденоміоз згодом виявить свої клінічні симптоми. Помітити їх легко, якщо уважно стежити за станом власного організму. Найбільш поширеними є такі ознаки аденоміозу тіла матки:

 • рясні і при цьому дуже болючі менструації;
 • болі в поперековому відділі та нижній частині живота, що супроводжують менструацію і тривають протягом декількох днів після неї;
 • виділення коричневого забарвлення до та після менструації;
 • біль під час статевого контакту;
 • неможливість завагітніти чи виносити плід.

Якщо жінка тривалий час залишає без діагностики та лікування ознаки аденоміозу, хвороба може вразити сусідні з маткою органи, суттєво знизивши для жінки якісний рівень життя, аж до позбавлення її здатності до сексуальних контактів та будь-якої фізичної активності.

Діагностика захворювання

Якщо жінка уважно ставиться до власного здоров’я та регулярно відвідує гінеколога, лікар обов’язково виявить перші ознаки аденоміозу матки на УЗД. Саме ультразвукове обстеження є сьогодні найнадійнішим способом діагностування цього захворювання на початковій стадії його розвитку. Точність виявлення на УЗД ознак аденоміозу матки досягає майже 90%. Для отримання ефективнішого результату проводити дослідження рекомендується до початку менструації, приблизно на 25-й день циклу.

Однак не всі різновиди хвороби лікар може однозначно діагностувати за допомогою УЗД. У разі виявлення ознак дифузного аденоміозу матки спеціаліст додатково направить пацієнтку на гістероскопію або лапароскопію. Ці процедури дозволяють лікареві ретельно вивчити всю внутрішню поверхню матки, виявивши на ній осередки розвитку хвороби.

Діагностика

Нерідко в процесі обстеження в однієї пацієнтки може бути одночасно виявлено кілька різновидів аденоміозу, серед яких:

 1. Очагову. Супроводжується зосередженням патологічно змінених клітин ендометрію у чітко окреслених осередках. Носить множинний характер.
 2. Вузлову. Характеризується утворенням великої кількості наповнених рідиною вузлів.
 3. Дифузну. Клітини ендометрію, що розрослися, розподіляються в товщі м’язової тканини, не формуючи чітко виражених вогнищ.
 4. Змішану. Виявляється одночасними ознаками відразу кількох форм захворювання.

Подібна ситуація потребує застосування комплексного підходу до лікування.

Фахівці попереджають, що небезпека захворювання криється у його безсимптомності на перших стадіях розвитку. На жаль, прояв ознак аденоміозу жінка найчастіше помічає на третій стадії хвороби, коли консервативне лікування вже не може бути ефективним.

Міома або аденоміоз

Нерідко міома та аденоміоз доповнюють один одного, вживаючись в організмі однієї пацієнтки. Обидві ці патології виникають у результаті гормонального дисбалансу, тому гінеколог може діагностувати як міому матки з ознаками аденоміозу, так і ознаки міоми матки у поєднанні з аденоміозом.

Найчастіше міома супроводжується аденоміозом у вузловій формі. Обидва процеси мають схожі симптоми, основними з яких є:

 • порушення нормального перебігу менструального циклу;
 • наявність виділень коричневого кольору;
 • біль у першій фазі циклу;
 • болючі відчуття при статевому контакті.

Іноді аденоміоз при первинному обстеженні може бути прийнятий за міому. Точне розпізнавання захворювання дозволяє здійснити лише комплекс діагностичних заходів, які додатково проводять спеціаліст.

Які ж причини виникнення міоми матки у поєднанні з аденоміозом? Дослідження показали, що поштовх розвитку захворювань можуть дати:

 • неодноразово проведені аборти;
 • збої імунної системи;
 • постійне порушення гормонального балансу;
 • наявність інфекційних хвороб у хронічній формі;
 • спадковість;
 • не вилікувані остаточно гінекологічні захворювання.

Як лікувати аденоміоз матки

Боротьбу з аденоміозом можна вести за допомогою консервативних та хірургічних методів. Вибір ефективного способу лікування визначає лікар, виходячи з таких факторів:

Як лікувати аденоміоз матки
 • вік пацієнтки;
 • форма виявленого захворювання та ступінь його розвитку;
 • наявність ускладнень;
 • необхідність збереження репродуктивних функцій;
 • загальний стан здоров’я пацієнтки та робота окремих органів та систем організму.

Основу консервативного лікування становить гормональна терапія разом із використанням седативних препаратів. Крім того, одночасно застосовується терапія, що розсмоктує, і проводиться корекція виявлених імунних порушень.

Хірургічний спосіб лікування ґрунтується на проведенні операцій з видалення діагностованих вогнищ патологічних змін шляхом:

 • коагуляції лазером;
 • вишкрібання ендометрію;
 • висічення окремого вогнища або матки повністю.

Як профілактика виникнення цього неприємного та небезпечного захворювання фахівці рекомендують жінкам вести здоровий спосіб життя та регулярно відвідувати гінеколога, який зуміє вчасно виявити перші ехографічні ознаки аденоміозу матки під час ультразвукового дослідження. У цьому випадку перемогти хворобу найчастіше можна за допомогою лікарських препаратів без хірургічного втручання.

Закликаємо не займатися самолікуванням! Якщо у вас є будь-які скарги, то відразу радимо записатися на консультацію до лікаря!

Схожі записи

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *