|

Як визначити позаматкову вагітність в домашніх умовах

позаматкова вагітність

Приблизно 2% усіх вагітностей в Україні належать до позаматкових (ектопічних). Це хоч і рідкісне, але надзвичайно небезпечне відхилення, яке може закінчитися загибеллю матері та майбутньої дитини. Але чи можна розпізнати позаматкову вагітність вдома, без огляду? Чи є якісь ознаки і симптоми, які на це вказують?

Читай також нашу статтю: Гіпоксія плода

Що таке позаматкова (ектопічна) вагітність? 

Позаматкова вагітність виникає, коли запліднена яйцеклітина імплантується де-небудь за межами матки – зазвичай у фаллопієвій трубі, тому її також називають трубною вагітністю.

У рідкісних випадках запліднена яйцеклітина може імплантуватися прямо в яєчнику, черевній стінці або шийці матки. Усе це, безумовно, аномалії, оскільки в жодній із цих зон немає достатнього простору і відповідних тканин для розвитку плода.

ектопічна вагітність
Прикріплення ембріона при нормальній вагітності та ектопічній

У більшості випадків діагностувати ектопічну вагітність легко вже в першому триместрі. Наприклад в США досі від них стається по 50 смертей щороку. Саме тому породіллям радять не затягувати з відвідуванням гінеколога. На жаль, ектопічна вагітність не є життєздатною, плід доведеться абортувати в будь-якому разі.

Причини позаматкової вагітності 

Треба розуміти, що виношування дитини – це завжди ризик. Піти не так може абсолютно що завгодно, причому в будь-якому триместрі. Тому доречніше говорити не про причини, а про фактори ризику, які можуть завадити яйцеклітині дістатися матки. Перший – це, безумовно, аномалії будови фаллопієвих труб та їхні пошкодження.

Інші фактори: 

 • Попередня позаматкова вагітність (ризик рецидиву становить 15-20%); 
 • Запальні захворювання органів малого таза, переважно хронічного характеру;
 • Операція на органах малого таза або черевної порожнини (наприклад, видалення кісти яєчника); 
 • Вагітність після скасування перев’язки труб; 
 • Екстракорпоральне запліднення (ЕКЗ) або приймання препаратів від безпліддя;
 • Деякі ЗПСШ, такі як хламідіоз і гонорея; 
 • Ендометріоз (розростання й потовщення епітелію матки); 
 • Вагітність після встановлення внутрішньоматкової спіралі; 
 • Вік від 35 років і більше; 
 • Паління; 
 • Часте спринцювання; 
 • Приймання DES (діетилстилбестролу) вашою матір’ю під час її вагітності.

Ще одна причина позаматкової вагітності – кесарів розтин під час попередніх пологів. У цьому випадку ризик підвищується через аномалію, відому як вагітність у рубці. Зустрічається вона досить рідко, але ризик зростає з кожним новим випадком кесаревого розтину під час пологів. Позаматкова вагітність може настати і без явних для цього передумов: в акушерській практиці це приблизно половина випадків, що насправді дуже немало.

Ранні ознаки позаматкової вагітності 

Насправді спочатку не буде нічого особливого. Тобто запідозрити аномалію за самопочуттям вам не вдасться. Затримка місячних, болючість, чутливість грудей, нудота вранці і нездужання – одним словом, все буде як завжди.

Але досить скоро запліднена яйцеклітина із зиготи почне оформлятися в повноцінний плід. І ось тут-то з’являються найтиповіші ознаки позаматкової вагітності: 

 1. Гострий кинджальний біль у животі або в ділянці таза; 
 2. Втрата свідомості; 
 3. Падіння артеріального тиску; 
 4. Внутрішня кровотеча; 
 5. Кров’янисті виділення з піхви, що тривають тривалий час; 
 6. Біль у правому або лівому плечі; 
 7. Слабкість, запаморочення.

 На якому терміні можна дізнатися позаматкову вагітність

Як уже було сказано, пацієнтки не завжди відчувають гострий біль – це ознака розриву маткової труби. До певного часу все йде благополучно. Як відчувається позаматкова вагітність у цей момент? Будуть виділення з піхви, слабкі ниючі болі в тазовій ділянці. У перші тижні це нормальне явище, але все одно вимагає огляду в гінеколога. 

Але є інша тривожна ознака – дивні болі в ділянці плеча. Він може виникати в положенні лежачи і вказує на внутрішню кровотечу. Причиною є подразнення нерва в діафрагмальній ділянці. Впізнати позаматкову вагітність можна вже на початку першого триместру приблизно між 4 і 12 тижнями, у середньому – на 6 тижні. Тягнути категорично не можна: терміново звертайтеся до лікаря!

Однак у певного відсотка майбутніх матерів немає жодних ранніх симптомів позаматкової вагітності. Розпізнати її вдається тільки під час планового огляду. Це особливо часто трапляється, якщо яйцеклітина закріпилася не у фаллопієвій трубі, а в іншому місці. 

Чи може гінеколог визначити позаматкову вагітність 

визначити позаматкову вагітність

Є певні діагностичні критерії, якими повинен керуватися лікар за підозри на ектопічну вагітність: 

 1. Відсутність плодового яйця в порожнині матки за трансвагінального УЗД (за терміну 4-5 тижнів і вище); 
 2. Рівень гормону ХГЛ перевищує 1000-1500 МО/л; 
 3. Рівень прогестерону в сироватці менш як 30 МО/л; 
 4. Стовідсоткова ознака позаматкової вагітності – це знаходження плідного яйця з жовтим мішечком поза порожниною матки, або вже живого ембріона із серцевою діяльністю.

Повторна позаматкова вагітність

Як уже було сказано вище, якщо у вас уже була позаматкова вагітність, ризик рецидиву збільшується. Але є і хороша новина: більш ніж у половини жінок наступні вагітності протікають цілком благополучно Важливіше за все, наскільки своєчасно було виявлено та усунуто цю аномалію. 

Профілактика позаматкової вагітності 

Стовідсоткового способу уникнути позаматкової вагітності не існує, але ви істотно знизите ризик, якщо своєчасно проліковуватимете хвороби органів малого таза, практикуватимете тільки захищений секс і бажано не більше ніж з одним постійним партнером. Звісно, поради з профілактики стосуються відмови від куріння, підтримання здорового способу життя.

І, звісно ж, щойно тест покаже довгоочікувані дві смужки, своєчасно встаньте на облік щодо вагітності в жіночій консультації. Краще зробити це раніше рекомендованих 8-10 тижнів. Потрібно переконатися, що ембріон знаходиться рівно там, де йому і належить.

Схожі записи

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *