Білірубін у новонароджених (Жовтяниця): норма показника, причини підвищення

білірубін у новонароджених

Причини та наслідки підвищеного рівня білірубіну в крові у новонародженого. Разом із педіатром розповідаємо, яка норма і межа загального показника білірубіну в таблиці по днях

Молоді мами часто стикаються з жовтяницею у новонароджених дітей. Її причина – підвищений білірубін. Цей стан може бути нормою або ознакою серйозної хвороби. Розберемося, чому підвищується білірубін у новонароджених і як розпізнати небезпечні симптоми.

Читай також нашу статтю: Чи можна фарбувати волосся годуючій мамі? 

У малюків різного віку норми білірубіну в крові будуть відрізнятися. Це пов’язано з фізіологічними особливостями незрілого організму. Разом із педіатром розповімо, як відрізнити норму від патології та на що впливає білірубін у новонароджених.

Що таке білірубін 

Білірубін – компонент жовчі, утворюється під час розпаду еритроцитів. Це червоні кров’яні клітини, які переносять кисень. У нормі термін життя еритроцитів у дитини – 90 днів. Потім вони гинуть, а в кістковому мозку формуються нові. Під час розпаду клітини в кілька етапів утворюється білірубін. Більша його частина в крові перебуває в незв’язаній з іншими молекулами формі. Цей білірубін називають некон’югованим або непрямим. Він не розчиняється у воді, але добре розчиняється в жирах, стає компонентом жовчі та виводиться через кишечник із калом. 

4% усього білірубіну пов’язані з глюкуроновою кислотою, ця сполука розчиняється у воді. Разом вони циркулюють кровоносним руслом, фільтруються нирками і виводяться із сечею. 

Важлива особливість непрямого білірубіну – здатність проникати крізь клітинні мембрани і негативно впливати на життєдіяльність клітин, зокрема – головного мозку. Це пояснюється хорошою жиророзчинністю: саме з жирів або ліпідів складається клітинна стінка.

Прямий білірубін, розчинний у воді, такої здатності не має, тому вважається нетоксичним. Непрямий – у разі підвищення концентрації в крові – може стати небезпечним. 

Норма і межа білірубіну в новонародженого в таблиці по днях

Майже у всіх новонароджених дітей через особливості фізіології високий рівень білірубіну – понад 17 мкмоль/л. Це значення вважають верхньою межею норми для дорослих людей.

Для дітей, народжених на різних термінах вагітності, норми білірубіну в крові відрізняються. Жовтушність шкіри проявляється і в доношених, і в недоношених малюків.

ВікПідвищення білірубінуПоява жовтяниці
Доношені та пізні недоношені (35-37 тижнів) новонародженіПонад 256 мкмоль/лПонад 67 мкмоль/л
Недоношені новонароджені (раніше 35 тижнів)Понад 171 мкмоль/лПонад 120 мкмоль/л
Норма і межа білірубіну у новонароджених

Підвищення рівня білірубіну в новонароджених може бути нормою (наприклад, за переважно грудного вигодовування) або симптомом небезпечних захворювань. Виявити патологію допомагають лабораторна діагностика і відмінності в клінічній картині. Лікування може знадобитися за таких рівнів білірубіну (1):

ВікПоказник
24-48 годинпонад 257 мкмоль/л
48-72 годинпонад 308 мкмоль/л
старше 72 годинпонад 342 мкмоль/л
Норма і межа білірубіну у новонароджених

Симптоми підвищеного білірубіну в новонародженого

Фізіологічне підвищення білірубіну не викликає занепокоєння у дитини. Жовтушність шкіри зазвичай проходить самостійно і безслідно.

Настороженість варто проявити за появи таких симптомів – “червоних прапорів”:

 • млявість, слабке смоктання, відмова від їжі;
 • невмотивований різкий плач або, навпаки, слабкий крик, відсутність крику;
 • поява жовтяниці в першу добу життя дитини;
 • швидке наростання вираженості жовтяниці, наростання після 4 доби, тривалість понад 10 днів;
 • зелений, сірий, лимонний відтінки жовтяниці;
 • світлі випорожнення або темна сеча; 
 • судоми.

Причини підвищення білірубіну в крові

білірубін у новонароджених норма

Новонароджені діти схильні до підвищення білірубіну в крові через особливості фізіології:

 • червоні кров’яні клітини живуть менше, ніж у дорослих;
 • клітини печінки захоплюють менше білірубіну;
 • активність ферменту, який забезпечує реакції зв’язування білірубіну, знижена;
 • всмоктування білірубіну з кишечнику підвищене.

Патологічні причини підвищення білірубіну: 

 • руйнування червоних кров’яних клітин, наприклад, у разі конфлікту за групою крові або резус-фактором (гемолітична хвороба);
 • порушення реакції зв’язування білірубіну, які трапляються при зниженій функції щитовидної залози новонародженого, прийомі деяких лікарських препаратів або пов’язані зі складом грудного молока;
 • посилення всмоктування білірубіну в шлунково-кишковому тракті дитини при порушенні прохідності кишечника; 
 • серйозні інфекційні ускладнення (сепсис, вроджена краснуха, вірусний гепатит);
 • глибокий ступінь недоношеності та супутня їй незрілість організму.

Наслідки підвищеного білірубіну в новонародженого

Підвищення білірубіну може бути фізіологічним і нешкідливим, але в низці випадків становить загрозу для здоров’я дитини. Поговоримо про клінічні прояви порушень.

1. Жовтяниця

Білірубін має жовте забарвлення, тому забарвлює шкіру, непрозору оболонку очного яблука. У половини всіх новонароджених жовтяниця з’являється на 3-4 добу життя, потім поступово згасає до 8-10 діб. 

Важливо: такий стан вважають нормальним тільки в доношених дітей. Несприятлива ознака – жовтяниця, що виникла в першу добу життя, швидко прогресує, супроводжується додатковими симптомами.

2. Неврологічні порушення

Існує небезпечне ускладнення високого рівня білірубіну в новонароджених – ядерна жовтяниця. Високі концентрації білірубіну в цьому випадку пошкоджують ядра головного мозку. Мінімальним пороговим значенням для розвитку цього стану вважають 342 мкмоль/л. 

Клінічно ядерна жовтяниця проявляється млявістю, відмовою від грудей, слабким смоктанням, блювотою, зригуваннями, монотонним криком. На пізніших стадіях можуть приєднатися судоми та спазм м’язів. При переході захворювання в хронічну форму можливі глухота, дитячий церебральний параліч. 

Ядерна жовтяниця або білірубінова енцефалопатія – рідкісне захворювання, якому можна запобігти. З розвитком лабораторної діагностики та методів лікування в педіатрії, лікарі стикаються з ним все рідше.

Аналіз для перевірки рівня білірубіну в новонародженого

Існує кілька способів оцінки.

 1. Візуальний огляд. Неонатолог оцінює колір шкіри новонародженого кожної доби перебування дитини в стаціонарі. 
 2. Вимірювання рівня білірубіну через шкіру. Для цього прилад прикладають до чола або грудей, визначають ступінь жовтизни підшкірної клітковини. 
 3. При отриманні значень, що перевищують норму, беруть кров і роблять лабораторну оцінку рівня білірубіну.
 4. За наявності “червоних прапорів”, а також усім дітям, народженим до 35-го тижня вагітності, лабораторну діагностику проводять одразу.

Коли потрібно звертатися до лікаря

Підвищений білірубін – часте явище у новонароджених. Не будь-яка жовтушність шкірних покривів потребує лікування.

Фізіологічна жовтяниця не супроводжується погіршенням стану, не впливає на апетит і збільшення маси тіла. Колір випорожнень і сечі не змінюється, долоні та підошви не жовтіють, а решта шкірного покриву має жовтуватий колір без сірого, лимонного або зеленого відтінків. Фізіологічна жовтяниця з’являється після першої доби життя, досягає піку до 3-4 діб, минає на 8-9 день. За будь-яких тривожних симптомів, що не вписуються в ці критерії, потрібен огляд педіатра.

Якщо у вас є дані лабораторної діагностики, можна орієнтуватися на них. Максимальна концентрація загального білірубіну – не більше 255 мкмоль/л, прямого – до 34 мкмоль/л. 

Як знизити рівень білірубіну в новонародженого

Методів лікування високого білірубіну, які довели свою ефективність, небагато. 

1. Харчування

Грудне вигодовування з перших годин життя дитини, часте прикладання до грудей (щонайменше 8-12 разів на добу) – хороша профілактика важкого підвищення білірубіну. Додаткове допоювання водою або розчином глюкози не рекомендовано дітям без ознак зневоднення. 

Якщо жовтяниця спровокована складом маминого молока, грудне вигодовування продовжують, ця жовтяниця – тимчасова. У крайньому разі дитину можуть перевести на адаптовану суміш на 1-3 дні для зниження білірубіну.

2. Фототерапія

Це основний метод лікування. Роздягненого малюка кладуть під спеціальну лампу на добу, з перервами на 30 хвилин для годування та гігієнічних процедур. Очі та статеві органи дитини (у хлопчиків) прикривають. Щодня рівень білірубіну оцінюють за допомогою біохімічного аналізу крові. За ризику ядерної жовтяниці – кожні 6-12 годин. 

Під час фототерапії потреба дитини в рідині підвищується. Якщо малюк не отримує її з грудним молоком, додатково вводять через рот або внутрішньовенно.

Механізм дії лампи – руйнування молекул до фракцій, розчинних у воді. Так білірубін виводять з організму. Найефективніше синє світло з довжиною хвилі 460-490 нм (2).

3. Обмінне переливання крові

За неефективності традиційної та інтенсивної фототерапії, у разі розвитку ядерної жовтяниці та тяжкої гемолітичної хвороби проводять обмінне переливання крові. Через катетер частину крові дитини виводять, її замінюють компоненти донорської крові. Рівень білірубіну лабораторно вимірюють на початку та наприкінці операції. Переливання крові проводять у реанімації під пильним контролем стану дитини.

4. Медикаменти

Інших доведених методів лікування високого білірубіну в новонароджених не існує. 

 • Внутрішньовенне введення розчинів і донорської плазми не рекомендоване, оскільки в крові циркулює непрямий, нерозчинний у воді білірубін. Розчини і плазма не допоможуть йому вийти з організму. 
 • Використання фенобарбіталу потенційно небезпечне, оскільки може спричинити пригнічення дихання і свідомості.
 • Препарати-гепатопротектори (для захисту клітин-печінки) не довели свою ефективність, а урсодезоксихолева кислота може бути призначена тільки в разі холестазу (порушення відтоку жовчі).

Рекомендації та поради педіатра

норма білірубіну у новонароджених

Проблема жовтяниці новонароджених різнорідна. Крім тих, що часто трапляються, у практиці педіатра є і більш рідкісні патології, про які не варто забувати. 

Наприклад, вірусний гепатит – інфекційне запалення печінки, яке проявляється, зокрема, і жовтяницею. Обов’язково потрібно обстежитися на гепатит В під час вагітності. Першу вакцину від цієї небезпечної хвороби дитина отримує ще в пологовому будинку. Рання вакцинація профілактує зараження гепатитом через грудне молоко, у разі якщо мама дитини захворіла нещодавно, і лабораторні тести ще негативні. Не відмовляйтеся від вакцинації!

Є й ситуації, коли тривожитися не потрібно. Існує стан, що супроводжується затяжною жовтяницею, зумовлений генетикою, – синдром Жильбера. Це безпечний стан, що призводить до періодичних стрибків білірубіну в крові, які не мають небезпечних наслідків для здоров’я. Синдром Жильбера виключено з нового перегляду Міжнародної класифікації хвороб. 

Універсальна рекомендація – прикласти дитину до грудей якомога раніше, далі робити це мінімум 8-12 разів на добу. 

Це знизить ризик важкого підвищення білірубіну та його ускладнень. Попросіть персонал пологового будинку допомогти прикласти дитину правильно, щоб смоктання було ефективним для неї і безболісним для вас. З молозива, а потім молока дитина отримує всі необхідні поживні речовини та воду. Додаткове допоювання здоровому немовляті не потрібне (3). 

Запитання та відповіді

Скільки потрібно перебувати в пологовому будинку, якщо у новонародженого жовтяниця?

Універсальних рекомендацій не існує. Якщо педіатр призначає фототерапію, не відмовляйтеся. Це необхідно для зниження ризику ядерної жовтяниці та пошкодження тканин головного мозку. Щойно рівень білірубіну знизиться, а лікар переконається, що малюк у безпеці, ви вирушите додому. Проведення фототерапії в амбулаторних умовах можливе, але ускладнений лабораторний контроль – визначення рівня білірубіну кожні 6-12 годин. 

Чому за підвищеного білірубіну може не допомагати лікування?

Під час проведення світлолікування дитина потребує більшої кількості рідини. Якщо вона отримує недостатньо води, зневоднена, то навіть після лампи жовтяниця не мине. Також затяжна жовтяниця супроводжує гемолітичну хворобу новонароджених. Це конфлікт за резус-фактором або групою крові, червоні кров’яні клітини дитини руйнуються, розвиваються жовтяниця й анемія. У такому разі проводять переливання крові. 

Жовтяниця, яка триває довго, трапляється за синдрому Жильбера. Цей безпечний генетичний стан призводить до періодичних стрибків білірубіну в крові, не має наслідків для здоров’я.

Також лікування може не допомагати, якщо воно неефективне. Наприклад, лікар використовує препарати-гепатопротектори або урсодезоксихолеву кислоту. 

Не варто забувати і про вірусний гепатит, інфекційне запалення печінки, яке проявляється, зокрема, і жовтяницею. Обов’язково здайте аналіз на гепатит В під час вагітності. Першу вакцину від цієї небезпечної хвороби дитина отримує ще в пологовому будинку. Рання вакцинація захищає від зараження гепатитом через грудне молоко, якщо мама захворіла недавно, і лабораторні тести ще негативні. 

Що робити, якщо білірубін у новонародженого підвищився не в пологовому будинку, а вже вдома?

У перший місяць життя за малюком обов’язково спостерігає патронажна сестра або лікар. Зазвичай нічого страшного в появі жовтяниці після виписки немає. Поспостерігайте за станом дитини: якщо вона добре їсть і спить, колір сечі та калу світло-жовтий або золотистий, шкіра без лимонного, сірого або зеленого відтінку, значить, це фізіологічна жовтяниця. Але в будь-якому разі краще проконсультуватися з педіатром.

Список джерел:

1. Hyperbilirubinemia in the Term Newborn URL: https://www.aafp.org/pubs/afp/issues/2002/0215/p599.html

2. Фототерапія жовтяниці Aug 10, 2022, Taylor L Sawyer, DO, MEd, MBA; Chief Editor: Dharmendra J Nimavat URL: https://emedicine.medscape.com/article/1894477-overview?form=fpf

3. Тактика ведення доношених і недоношених новонароджених дітей з непрямою гіпербілірубінемією. російське товариство неонатологів, 2016 р. URL: https://drive.google.com/file/d/1_vIHUk_XNtYA4J3ojcJcOSpwc4agtRqf/view 

Схожі записи

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *