Скільки має спати дитина: норми сну для дітей різного віку

Норми сну для дитини різного віку вдень і вночі. Розповідаємо, скільки має спати новонароджене маля, дитина будь-якого віку

норми сну у дітей
Норми сну у дітей

Від 10% до 30% дітей мають складнощі зі сном (1). Найбільш помітний наслідок цього – денна сонливість. У дітей вона призводить до дратівливості, поганої концентрації уваги та проблем із навчанням. У цій статті разом з дитячим неврологом, фахівцем зі сну розберемося, скільки має спати дитина в різному віці, чи важливо дотримуватися норм, про які говорять педіатри і як покращити сон дитини.

Читай також нашу статтю: Чи потрібні дитині вітаміни?

Режим сну у дітей

Сон гарантує мозку продуктивну роботу, яке відсутність — перевтома і перезбудження. У різному віці дитині потрібна різна кількість сну, а потреба у ньому розподіляється між денним та нічним часом.

Вдень

Денний сон дає організму, що росте, час на відновлення. Чим молодша дитина, тим коротші періоди неспання, які вона здатна витримати, тому їй потрібна більша кількість денних снів.

Потреба уві сні пов’язана з віком. Новонароджені стомлюються дуже швидко: здається, що спочатку після народження вони постійно сплять. Потім періоди неспання збільшуються, денний сон трапляється рідше, але стає тривалішим. Дітям старше року зазвичай потрібно щонайменше чотири години неспання між снами. За цей час тоддлер (дитина від року до трьох років) досить втомлюється і насичується емоціями. Він готовий перерватися на відпочинок, щоби відновити сили.

Добовий сон дитини складається з денної та нічної, важливо дотримуватися балансу між їх тривалістю. При проблемах із нічним сном діти можуть «досипати» вдень. Але надто довгий чи частий денний сон, особливо у вечірній час, незадовго до нічного, може спричинити проблеми з режимом.

Вночі

Уві сні діти ростуть. В цей час організм дитини виробляє гормон росту соматотропін, завдяки якому росте все тіло: м’язи, кістки та органи. Гормон важливий протягом усього життя, але особливо під час «стрибків зростання» та статевого дозрівання. Достатній сон допомагає дитині впоратися з «перехідними» процесами, повноцінно рости та розвиватися.

Уві сні діти навчаються. Мозок обробляє отриману за день інформацію – переміщає її з короткочасної пам’яті до довготривалої. Це допомагає дитині вчитися, запам’ятовувати та аналізувати.

Діти рідше хворіють, якщо достатньо сплять. У цьому вся стані імунна система працює активніше. Саме тому дитина, яка повноцінно та якісно спить, рідше підхоплює віруси та легше їх переносить. Можна сказати, що сон — найпростіший і найдоступніший «імуномодулятор».

Скільки має спати дитина

Оптимальний час сну відрізняється для дітей різного віку. Якщо дитина спить приблизно однакову кількість часу щодня, у своїй почувається добре, витримує неспання без зайвих емоційних реакцій, отже, сну в нього достатньо. Орієнтуйтеся на стан та поведінку дитини, тільки так ви зможете визначити оптимальну для неї тривалість сну.

Норма сну немовлят

норма сну для немовлят
Норма сну для немовлят

Перший місяць життя – час адаптації для дитини. Відрізки неспання протягом дня дуже короткі. Повноцінного – у розумінні дорослого – нічного сну теж немає, бо малюк часто прокидається для годування. Дитина швидко втомлюється, деякі діти втомлюються вже через 20-60 хвилин після пробудження. Тривалість одного відрізка сну становить від 15 хвилин до трьох-чотирьох годин.

У новонароджених швидко змінюється характер сну, тому “нормальна” його тривалість має широкі рамки. Діти можуть спати 16-19 годин на добу. Малюкам, народженим раніше терміну, потрібно ще більше сну – вони проводять близько 90% часу в цьому стані (2).

Створити більш чіткий режим сну та неспання виходить приблизно до 3-4 місяців. Дитина підросте, позбавиться колік і дисхезії (утруднення випорожнення кишечника у немовлят), у нього налагодиться вироблення гормону сну – мелатоніну і сформується власний циркадний ритм (коливання біологічних процесів в організмі, що залежить від часу доби).

Скільки має спати дитина в 0-3 місяці

Тривалість сну, що рекомендується, — 14-17 годин, вони накопичуються за кілька денних періодів і ніч. Кількість снів вдень індивідуальна і може досягати п’яти-семи разів. Вважається, що менше ніж 11 годин сну на добу недостатньо для новонародженого. Регулярний сон більше 19 годин обмежує взаємодію малюка з навколишнім середовищем, заважає розумовому та емоційному розвитку.

У дитини у віці 0-3 місяці може ще не сформуватися циркадний ритм, тому вона не здатна спати всю ніч. Нерідко на сон у віці впливають коліки.

Норми сну дитини до року (4-11 місяців)

У міру дорослішання дитини відрізки денного сну поступово подовжуються, а загальний час сну зменшується. Малюк не прокидається вночі: у віці п’яти-восьми місяців багато дітей здатні спати близько 5-6 годин без пробудження. На кілька денних снів йде від 2,5 до 4,5 годин. Цей невеликий час відпочинку дозволяє заповнити енергію, яка витрачається на освоєння моторних навичок і початкові етапи психічного розвитку — перші слова, емоції, основи комунікації.

Менше 10 годин сну недостатньо у цьому віці. А понад 18 годин на добу заважає розумовому та емоційному розвитку, взаємодії зі світом та освоєння нових навичок.

Чим сильніше дитина втомлюється, тим складніше її укласти спати: діти нервуються, їм важко заспокоїтися. Починайте готувати дитину до сну до перших ознак втоми. Укладайте його в ліжечко, коли він уже сонний, але ще не спить, це може допомогти навчити дитину засипати самостійно.

Скільки має спати дитина з 1 року (1-2 роки, тоддлери)

З року до трьох років денний сон дитини значно скорочується. Часто дітям достатньо 1-2 години, щоб набратися сил у світлий час доби та 10-11 годин вночі. Молодші діти сплять двічі на день, потім переходять на один денний сон. Це важливий час: мозок дитини опрацьовує інформацію, отриману за першу половину дня. Також відновлюються фізичні сили, які витрачаються вивчення світу.

Вважається, що менше 9 годин сну на добу недостатньо для розвитку дитини, а сон понад 16 годин перешкоджає спілкуванню із навколишнім середовищем.

Скільки має спати дитина з 3 років (3-5 роки, дошкільнята)

Дітям цього віку рекомендується спати від 10 до 13 години на день. Сон не більше 8 і більше 14 годин не рекомендується. До чотирьох років діти починають відмовлятися від денного сну – вони здатні залишатися до вечора бадьорими та активними. Але дехто зберігає цю звичку. Іноді відмова від сну пов’язані з відвідуванням дитячого садка чи секцій.

Норма сну для дітей 6-13 років, школярі

Школярам рекомендується спати від 9 до 11 години на день. Дітям молодшого шкільного віку потрібно більше сну, ніж учням середньої школи. Регулярний сон менше ніж 7 годин не дозволить школяреві виспатися, а сон більше 12 годин теж позначається на самопочутті.

Норма сну для дітей 14-17 років, підлітки

На початку статевого дозрівання режим сну в дітей віком змінюється, іноді у віці з’являється безсоння. Підліткам рекомендується спати від 8 до 10 години на день.

Норми сну та неспання дитини: пам’ятка для батьків

Якщо ви звернете увагу на норми сну та неспання з різних джерел, то помітите, що вони різняться. Табличні значення допомагають орієнтуватися у тривалості сну дітей у певному віці. Але це середні цифри — вони можуть підійти всім дітям без винятку. Кожен малюк індивідуальний і має підходити під «табличні норми». Важливо навчитися розрізняти ознаки втоми та орієнтуватися на свою дитину, а не цифри у таблиці. Зібрали для вас середні показники (4).

ВікСумарний сон за добуНічнийДеннийКількість денних снів
0-1 місяць15-18 год8-10 год6-9 год5 або більше
1-2 місяці15-17 год9-10 год6-7 год4 або більше
2-3 місяці14-17 год9-12 год5 год3-4
4-11 місяців12-15 год10-11 год2-4 год2-3
1-2 років11-14 год9-12,5 год2-2,5 год1-2
3-5 років10-13 год8,5-11,5 год1-1,5 год1-0
6-13 років9-11 год9-11 год
14-17 років8-10 год8-10 год
Норми сну дитини

Діти, тривалість сну яких укладається в рамки рекомендованої, найчастіше почуваються добре протягом дня і легко засинають увечері. У них немає проблем із концентрацією та успішністю. Допустимі невеликі відхилення — іноді сон може бути коротшим або довшим за показник у таблиці.

Якщо витрачається набагато менше рекомендованого часу, з ймовірністю дитина не висипається. Також не варто дозволяти йому регулярно спати довше, ніж потрібно. Обидва варіанти – крайнощі, які не можна назвати здоровими відносинами зі сном та оптимальним режимом.

Правила здорового сну у дитини

Прислухаючись до потреб дитини та дотримуючись цих рекомендацій, ви зможете організувати умови, які підтримуватимуть якісний сон.

1. Режим дня. Для дитини краще прокидатися і лягати приблизно в один і той же час щодня. Допустимо зміщення від «ідеального часу» на 30-40 хвилин, але не більше години. Підбираючи режим дня, враховуйте вік дитини та її потребу уві сні.

2. Активне неспання. Забезпечте дитині можливість перебувати під впливом природного світла. Гуляйте та активно проводьте час на вулиці щодня, якщо це можливо. Навчіть дитину робити зарядку, займайтеся разом – у старшому віці це переросте на корисну звичку. Уникайте інтенсивних вправ за дві-три години до сну.

3. Зробіть годину перед сном загальним тихим часом. Щонайменше за годину до сну вимкніть електронні пристрої, перейдіть від активних ігор до спокійніших занять.

4. Регулюйте рівень освітлення перед сном. Світло уповільнює вироблення мелатоніну – гормону, який підтримує циркадні ритми. Приглушіть освітлення у кімнаті перед сном, забезпечте достатню темряву в спальні: опустіть жалюзі або використовуйте щільні штори. Для дітей, які бояться бути у темряві, підійде тьмяний нічник у червоному спектрі освітлення на час засинання.

5. Оптимальна температура повітря. Комфортна температура різна для кожного, але прохолодне повітря полегшує засинання та покращує якість сну. Спробуйте підібрати оптимальні умови для конкретної дитини, спираючись на рекомендовані температури 20-24 ℃, вологість 30-40%.

6. Ліжко для сну. Не дозволяйте дитині робити уроки чи грати у ліжку. Не тримайте у спальні телефон, планшет, не встановлюйте телевізор.

7. Знизьте рівень шуму у спальні. Тиша у спальні збільшує тривалість глибокої фази сну та знижує частоту пробуджень. Закрийте вікно, відсуньте ліжко від вікон, якщо мешкаєте на галасливій вулиці. Маскуйте різкий зовнішній шум за допомогою “білого” шуму.

8. Підберіть зручний матрац. У ліжечку дітей перших місяців життя повинно бути зайвих предметів: подушок, ковдр, м’яких бортів — вони збільшують ризик синдрому раптової дитячої смерті. Дитині віком до трьох років не рекомендується спати на подушці. Для старших дітей та підлітків вибирайте зручний матрац та подушку. Купуйте постільну білизну, забарвлення якої до душі дитині.

9. Перекус перед сном. Не відправляйте дітей спати голодними, запропонуйте легке перекушування за одну-дві години до сну. Обмежте вживання кофеїну, якщо дитині менше 5 років. Старшим дітям та підліткам не рекомендується вживання напоїв, які його містять, у другій половині дня та ввечері.

Як зрозуміти, що дитина хоче спати

Батькам дітей першого року життя краще орієнтуватися на ознаки втоми — сигнали та поведінку, які кажуть, що дитині настав час відпочити. Поява цих ознак – знак, що настав час знизити зовнішню стимуляцію та готуватися до сну.

Втомлена дитина:

 • часто треті очі;
 • чухає або смикає себе за вухо;
 • позіхає;
 • втрачає інтерес до гри та спілкування, взаємодії;
 • відвертається під час гри;
 • стає менш рухливим та активним;
 • проситься на ручки;
 • виглядає сонним та млявим.

Якщо пропустити ознаки втоми і не вкласти дитину спати, вона перевтомиться або перегуляє — заспокоїти її буде складніше. Малюк може чинити опір, потім відкриється «друге дихання», коли він знову готовий грати і спілкуватися. Пізніше перевтома виявиться в примхах і сльозах, і він нарешті засне. Сон у разі може бути неспокійним.

Якщо говорити про старших тоддлерів і дітей — краще орієнтуватися на режим дня. Тому що ознаки втоми можуть підвести вас: коли тоддлер позіхає або виглядає млявим — йому найчастіше просто нудно. Якщо ж приблизний час неспання добігає кінця, краще запропонувати дитині відпочинок.

Ознаки недосипання у дитини

При систематичному недосипу у дитини накопичується втома. У такій ситуації діти, особливо малюки та тоддлери, не завжди виглядають сонними. У цьому віці вони ще не розуміють причини свого самопочуття, не можуть пояснити його, але дають зрозуміти іншими способами.

 1. Дитина вередує більше звичайного. Його постійно щось засмучує, а заспокоєння потрібно багато зусиль. Діти старшого віку легко засмучуються, вимогливі, їм не вистачає терпіння. Дошкільнята та школярі виглядають перевтомленими та сонними вдень.
 2. Дитина засинає від утоми. Він може заснути в середині неспання навіть за відсутності умов сну.
 3. Дитина відмовляється спати і пручається укладання. Засинання триває більше 20 хвилин, при цьому дитина не плаче і не кричить – вона просто не може розслабитися.
 4. Дитина неспокійно спить: крутиться, сідає чи повзає у ліжечку.
 5. Дитина прокидається частіше, ніж звичайно, без видимої причини, в тому числі — і вночі. Може спати як вдень, іноді кілька годин.
 6. Дитина насилу прокидається. Його складно розбудити вранці чи після денного сну.

Причини порушеного сну у дитини

Проблеми зі сном поширені серед дітей до п’яти років та підлітків, але можуть з’являтися у будь-якому віці. На якість сну впливає безліч факторів: від генетичної схильності та індивідуальних рис до умов у кімнаті та реакції батьків.

Дорослі часто скаржаться на довгі укладання, відмову чи опір, засипання лише у русі, часті пробудження чи нічні «гуляння». Якщо дитина недостатньо втомилася або, навпаки, перевтомилася, якщо вона не має передбачуваного режиму дня або в кімнаті некомфортно спати через невідповідні умови — це призводить до проблем. Такі причини порушень сну називають поведінковими. Вони виникли через некоректний режим, психологічні особливості дитини та модель взаємовідносин у сім’ї, відсутність гігієни сну або наявність стійких асоціацій, які заважають дитині заснути без активної допомоги дорослого.

Деякі життєві ситуації провокують чи посилюють проблеми зі сном. Стрес і тривога при адаптації до дитячого садка або школи, розлука з близьким дорослим при виході мами на роботу або розлучення батьків, нічні страхи – швидше за все це позначиться на якості та тривалості сну дитини.

У дитячій неврології практично немає захворювань, що супроводжуються порушеннями сну. Проблеми можуть зустрічатися у дітей із розладами аутистичного спектру, при синдромі дефіциту уваги та гіперактивності, деяких генетичних синдромах, після черепно-мозкової травми. Але все ж таки ці статки скоріше виняток — у більшості дітей проблеми зі сном саме поведінкові.

Як покращити сон дитини

режим сну дитини
Режим сну дитини

Дотримуватись правил здорового сну на практиці виявляється не так легко. Ось декілька правил здорового сну на реальний день дитини.

 1. Знайдіть відповідну кількість сну саме для вашої дитини. Якщо він активний вдень, поводиться як завжди, він має стабільний настрій — отже, сну достатньо. Не намагайтеся робити те, що працює, навіть якщо таблиця норм сну говорить інше. Потреби в дітей віком різняться, і навіть залежить від віку. У міру дорослішання вам доведеться підлаштовуватися та скорочувати час сну – це нормально. Але не намагайтеся “вписати” сон дитини в норму просто так.
 2. Намагайтеся дотримуватися режиму дня. Діти люблять режим – їх заспокоює передбачуваність. Йдеться не лише про час пробудження та укладання: для малюків також важлива послідовність подій, якими наповнено неспання. Пам’ятайте, що до року режим дня не строго прив’язаний до годинника і досить гнучкий для вашої зручності та комфорту малюка. А після того, як дитина перейде на один денний сон, можна вносити більше чіткості в розклад. «Зафіксуйте» ранковий підйом — намагайтеся будити приблизно в один і той самий час. Це дозволить біологічному годиннику дитини працювати більш справно. Підберіть потрібний проміжок для денного сну. Важливо стежити за його тривалістю: занадто довгий сон вдень може спровокувати труднощі з укладанням на нічні або часті пробудження. Створіть звичну рутину перед укладанням увечері.
 3. Робіть неспання різноманітним. Дитина хотітиме спати і засне швидко тільки якщо вона достатньо втомилася. У проміжках між снами дозвольте йому лазити по снарядах на майданчику, бігати калюжами, вивчати нове — так він втомиться фізично та емоційно. Можливо, він кілька разів «перегуляє» і перевтомиться, але скоро ви зрозумієте, якого навантаження для нього достатньо, а яке зайве, і зможете це регулювати. Чергуйте різні заняття протягом дня.
 4. Знижуйте активність перед сном поступово. За одну-дві години до сну зменшіть вплив зовнішніх стимулів: вимкніть телевізор, музику, світло, зашторьте вікна. Можна встановити неяскраві світильники або розвісити по будинку гірлянди, щоб користуватися ними вечорами. Потім плавно перекладайте дитину на спокійніше неспання. Якщо малюк бігає квартирою, покличте його покатати разом машинки, потім зберіть іграшки, запросіть перебирати сортер чи читати книгу. Так ви плавно заспокоїте нервову систему дитини і підготуєте її до сну.
 5. Встановіть та дотримуйтесь ритуалу відходу до сну. Після «сповільнення» дитини переходьте до однакових щоденних дій, які завжди передують сну – ритуалам. Вони допоможуть малюкові зрозуміти, що настав час лягати. Неважливо, денний це сон чи нічний – виберіть ритуал і дотримуйтесь його регулярно. Підготовка до сну повинна тривати від 20 до 45 хвилин, а сам ритуал – 15-20 хвилин, він включає три-чотири заспокійливі дії. Залежно від віку дитини підійде купання та чищення зубів, перевдягання в піжаму, колискова, читання книги. Для старших тодлерів і дітей додатково можна ввести асоціації для сну: «сонну» ковдру або іграшку. У ритуал не можна включати перегляд мультиків або використання інших електронних девайсів. Підліткам запропонуйте читання чи заповнення особистого щоденника.
 6. Гаджети. Не користуйтеся електронними пристроями приблизно за годину до сну, вимкніть фонові звуки, заберіть гучні іграшки. Перевищення екранного часу перезбуджує нервову систему. Тому при проблемах зі сном скоротите екранний час протягом дня до 15-60 хвилин, залежно від віку.
 7. Контролюйте власні емоції. З втомленою, перезбудженою дитиною складно порозумітися — вона противиться засипанню, вередує, плаче. Якщо ви вирішили налагодити режим сну, будьте послідовними у діях. Не гнівайтесь на дитину, залишайтеся люблячим батьком — пам’ятайте, що йому теж важко. Дайте малюкові і собі час звикнути до нового режиму, ритуалів перед сном, нового способу засипати.

Чи потрібні ліки для сну

Змучені від недосипання батьки не сприймають інформацію про гігієну сну дитини, вони запитують про препарати, щоби цей сон покращити. “Легких” ліків для нормалізації сну у світовій практиці не існує. Різні фітопрепарати, гомеопатичні засоби, ноотропи та інше не використовують ніде у світі. Не потрібно давати їх дитині, це може бути небезпечно. Лікарські засоби, які застосовуються для сну у світовій практиці, мають дуже обмежений спектр показань, їх призначають досить рідко.

Чи потрібні ранні підйоми

Прокидатися о шостій-сім ранку рано тільки для батьків. Для дитини раннім підйомом вважається пробудження та перехід до неспання до шести годин. Повірте, це некомфортно не лише вам, а й дитині, тож треба подумати, що заважає спати?

 1. Яскраве світло після сходу сонця, особливо навесні та влітку. Повісьте жалюзі чи щільні блекаут-штори, підтримуйте комфортну температуру у спальні.
 2. “Перерегул” або перезбудження напередодні. Контролюйте неспання дитини, розподіляйте фізичне та емоційне навантаження протягом дня, добре розслабте малюка перед нічним сном.
 3. “Недогул” напередодні. Раннє піднесення або «гуляння» вночі бувають при ранньому укладанні або довгому денному сні. Контролюйте ці періоди, не продовжуйте сни і будіть, якщо потрібно.
 4. Невідповідний режим. Діти першого року життя дуже швидко ростуть, їхня потреба у сні та неспанні так само швидко змінюється. Намагайтеся адаптуватися до потреб дитини, побудувати гнучкий режим.
 5. Фізичний дискомфорт. Переповнений підгузник, надто висока температура або низька вологість у кімнаті можуть розбудити дитину під ранок, але раніше за термін.

Питання та відповіді

Короткі відповіді на найпопулярніші та актуальні питання про сон дітей.

Що буде, якщо не укладати дитину вдень спати?

Завдяки денному сну малюк здатний пильнувати протягом 11-14 годин на добу і розвиватися в цей час. Недостатність сну впливає фізичний і психічний стан дитини.

Якщо малюк, особливо тоддлер, не спить вдень, швидше за все, до вечора він буде примхливішим, схильнішим до істериків, у нього з’являться проблеми з апетитом. Через втому та перевтому в крові накопичується гормон стресу — кортизол. Дитина починає несвідомо шукати гормон радості — дофамін, наприклад, у солодкому чи перегляді мультиків, що додатково перезбуджує його мозок. Це справедливо і для дітей іншого віку.

Чи потрібно будити дитину, якщо вона довго спить вдень?

Якщо денний сон занадто затягнувся, малюка варто розбудити, інакше є ризик, що вночі він не спатиме. Намагайтеся зробити це максимально комфортно.

Створіть умови для пробудження. Приблизно за 15-20 хвилин до підйому відкрийте вікна, двері до кімнати, де спить дитина і не маскуйте побутові шуми. Робіть щось поруч із ліжечком, розмовляйте спокійним голосом.

Для дітей до півтора року добре працює «ритуал на пробудження», наприклад, спів потішок, тактильний контакт, певна гра.

Продовжуйте спокійні дії. Не потрібно різко будити, включати гучну музику або лаяти дитину, що вона не прокидається. Це може закріпити негативні асоціації.

У якому віці дитина може відмовитись від денного сну?

Мета денного сну – дати організму, що росте, час на відновлення. У міру дорослішання малюку потрібні менші проміжки для сну та відпочинку протягом дня. У віці від року до півтора діти переходять на один денний сон. Зберігається він у кожної дитини до різного віку.

Немає єдиного часу, коли дітям потрібно відмовитися від денного сну. Це пов’язано з фізіологічною потребою у відпочинку, відвідуванням дошкільного закладу, укладом життя сім’ї тощо. Згідно з різними даними, до 50% дітей трьох років зберігають денний сон, до чотирьох років — близько 35%, а в шість років лише 5% дітей сплять вдень (7).

Зрозуміти, що дитина більше не потребує денного сна, допоможуть кілька ознак:

 • він не відчуває втому у звичний час укладання, спокійно витримує неспання в 11-12 годин на день;
 • укладання на денний сон займає дуже багато часу і зрушується до вечора;
 • після денного сну дитині складно лягти на нічний, він засинає занадто пізно;
 • денний сон провокує раннє піднесення.

Деякі діти відмовляються від денного сну досить рано, але це скоріше виняток. Найчастіше буває, що у процес засипання втручаються вікові кризи. Наприклад, дворічка може чинити опір укладання, тому що в цьому віці дитині важливо виявляти заперечення у відповідь на прохання батьків.

Головна ознака того, що сон в обід все ж таки необхідний вашій дитині, — неспокійна, надміру активна або примхлива поведінка ввечері. Намагайтеся звертати увагу на самопочуття малюка: батьківська інтуїція завжди підкаже, як вчинити.

Список джерел:

1. Behavioral sleep problems in children. URL: https://www.uptodate.com/contents/behavioral-sleep-problems-in-children?search=sleep%20disorders&source=search_result&selectedTitle=6~150&usage_type=default&display_rank=6

2. Cardiorespiratory adaptation during sleep in infants and children. URL: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1002/ppul.1950190206?sid=nlm%3Apubmed

3. Портал National Sleep Foundation. URL: https://www.thensf.org/

4. National Sleep Foundation’s updated sleep duration recommendations: final report. URL: https://www.sleephealthjournal.org/article/S2352-7218(15)00160-6/fulltext?_gl=1*espn2u*_ga*MzUwNTk4ODMxLjE3MDY4MTQ5Mjc.*_ga_4NJJ62HMGF*MTcwNjgxNDkyNy4xLjEuMTcwNjgxNTE1Ni4xNy4wLjA.

5. American Academy of Sleep Medicine. URL: https://aasm.org

6. A Clinical Guide to Pediatric Sleep: Diagnosis and Management of Sleep Problems. URL: https://books.google.ge/books/about/A_Clinical_Guide_to_Pediatric_Sleep.html?id=z-sOmHYJ0VYC&redir_esc=y

7. Sleep Duration From Infancy to Adolescence: Reference Values and Generational Trends. URL: https://publications.aap.org/pediatrics/article-abstract/111/2/302/66745/Sleep-Duration-From-Infancy-to-Adolescence?redirectedFrom=fulltext

Схожі записи

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *