Тренувальні перейми: що це і як відрізнити їх від справжніх

Тренувальні перейми

Під час вагітності майбутні мами можуть зіткнутися з так званими тренувальними чи хибними переймами. Разом із порадами гінеколога ми підготували шпаргалку, за допомогою якої ви легко розпізнаєте цей процес і знатимете, що робити.

Тренувальні перейми – це скорочення стінок матки, яке не призводить до розкриття її шийки та початку родової діяльності. Першим про це явище написав Джон Брекстон-Хікс, англійський лікар-акушер, відомий у 19 столітті. Тому їх також часто називають «битви Брекстона-Хікса».

Читай також нашу статтю: Що допомагає від печії під час вагітності

Коли починаються тренувальні перейми

Тренувальні перейми бувають не у всіх — і це також норма. 

 1. Ті ж, хто з ними зіткнувся, зазвичай починають відчувати їх зі другої половини вагітності — у другому триместрі, після 25-го тижня. 
 2. Якщо жінка народжує вперше, вони можуть починатися і раніше. 
 3. А якщо повторні пологи — ближче до третього триместру вагітності.

Все дуже індивідуальне та залежить від організму конкретної жінки. На термінах після 35-37 тижнів помилкові перейми можуть частішати, а в подальшому – перейти в справжні. Тому вважається, що якщо «хибні» перейми відчуваються все частіше та інтенсивніше, то незабаром на жінку чекає зустріч з малюком.

Навіщо потрібні тренувальні перейми

Коли починаються тренувальні перейми

Їх не просто так називають тренувальними – організм таким чином готується до майбутнього родового процесу. Вони дуже важливі для майбутньої родової діяльності, тому що допомагають шийці матки розгладжуватися і розм’якшуватися і поступово готують її до серйозних навантажень під час пологів. На думку акушерів-гінекологів, така активність матки є відповіддю на гормональну перебудову майбутньої матері.

Як відрізнити тренувальні перейми від справжніх

Хибні та справжні (родові) перейми сильно відрізняються за відчуттями. Однак жінка, яка готується до перших пологів, не завжди може це зрозуміти через недосвідченість. Ось кілька ознак, які допоможуть розпізнати «хибну тривогу».

Тренувальні переймиРодові перейми
Болісні відчуттяХибні перейми проходять без різких больових відчуттів і більше схожі на хворобливу менструацію.При настанні пологів скорочення матки набагато болючіші. Біль поступово посилюється і зачіпає спину та поперек.
ТривалістьЇї можна контролювати. Щоб помилкові перейми пройшли, а біль став менш вираженим, достатньо зайняти зручніше положення, спробувати розслабитися або прийняти теплий душ.Інтенсивність справжніх битв тільки наростає з часом. Тривалість неможливо контролювати.
РегулярністьХибні перейми немає періодичності. Вони можуть фоново з’явитися протягом дня, ніяк не заважаючи життю вагітної жінки, а потім несподівано припинитися.Родові перейми в нормі з’являються від п’яти разів на годину і з кожним разом стають сильнішими.
Стан шийки маткиТренувальні перейми не призводять до розкриття шийки матки.При справжніх пологових сутичках шийка матки починає розширюватись (це видно на огляді у гінеколога). Запускається пологовий процес.
Як відрізнити тренувальні перейми від справжніх

Які відчуття при тренувальних переймах

 1. Почуття стиснення та ниючого болю в області паху та нижньої частини живота.
 2. Нерегулярні та неритмічні скорочення матки. У моменти перейм вона відчувається дуже жорсткою.
 3. Поступове та несподіване згасання перейм.

Чи небезпечні тренувальні перейми

Багато майбутніх мам хвилює питання, наскільки хибні перейми безпечні для дитини. Однак жодних науково доведених фактів про те, що вони завдають малюкові будь-якої шкоди, немає.

Єдина небезпека полягає в тому, що вони можуть налякати жінку, яка раніше ніколи з ними не стикалася. Страх може спровокувати стресовий стан та паніку, які, у свою чергу, можуть позначитися на плоді. Тому майбутнім породіллям важливо бути готовими до подібних «сюрпризів» та заздалегідь вивчати особливості стану організму під час вагітності та пологів.

У особливих випадках болючі несправжні перейми поступово можуть перейти у справжню родову діяльність. Зазвичай це відбувається останніми днями і тижнями вагітності, коли вона вважається доношеною. У таких ситуаціях тренувальні перейми стають дедалі частіше явищем і довго не припиняються — наприклад, тривають уже не 1–2, а 5–10 хвилин і мають певну періодичність. Якщо у вас є сумніви у хибності перейм, для власного спокою краще сходити на консультацію до лікаря.

Можливі причини тренувальних перейм

причини тренувальних перейм

Незважаючи на те, що тренувальні перейми є нормальним явищем, в деяких випадках вони можуть бути викликані певними станами або діями. Серед них можна виділити:

 • надмірні фізичні навантаження та перевтома;
 • гіперактивність плода;
 • психоемоційна напруга та стрес майбутньої матері;
 • заняття сексом під час вагітності (за наявності обмежень чи протипоказань);
 • незручне становище тіла чи довга ходьба.

Як полегшити тренувальні сутички

Як ми вже зазначали вище, цей фізіологічний процес є важливим і потрібним. Він спрямований на підготовку організму до майбутніх пологів. Такі перейми бувають не у всіх, але якщо трапляються, то все, що ви можете зробити – перечекати або спробувати полегшити їх перебіг.

Ось що можна зробити:

 1. Намагайтеся заспокоїтися. Увімкніть розслаблюючу музику, прийміть комфортне положення тіла – краще лягти. Прочитайте улюблену книгу або подивіться серіал.
 2. Влаштуйте повільну прогулянку на свіжому повітрі. Або просто пройдіться по квартирі.
 3. Розімніться. Для такої мети підійде гімнастика для вагітних. Головне – враховуйте свій стан та рекомендації лікаря, не робіть різких рухів і не перенапружуйтесь.
 4. Сходіть у туалет. Під час вагітності повний сечовий міхур може тиснути на матку та викликати її скорочення.
 5. Прийміть теплий розслаблюючий душ. Він допоможе понизити тонус м’язів матки.

Не можна самостійно (без призначення лікаря) приймати будь-які ліки. Для уточнення медикаментозних чи інших способів покращення стану слід звернутися до фахівця, у якого ви ведете вагітність.

Також зі станом під час перейм допомагають справлятися дихальні практики. Багато хто з них напевно знайомий тим, хто займається йогою:

 • Робіть глибокий вдих після закінчення бою і повільно видихайте на самій сутичці.
 • Повільно та глибоко вдихайте через ніс і різко видихайте через рот.
 • Під час перейм робіть часті поверхневі вдихи (імітуючи дихання собаки). Але не перестарайтеся, інакше може початися запаморочення. Регулюйте інтенсивність дихання, орієнтуючись своє самопочуття.

Коли варто терміново звернутися до лікаря

При нормальному перебігу цього процесу немає необхідності звертатися до лікаря, адже це важлива фізіологічна складова майбутніх пологів. Однак існує низка симптомів, які потребують особливої уваги:

 1. Сильні різкі болі в спині та внизу живота.
 2. Нудота та діарея.
 3. Виділення з піхви – кров’яні, слизові або рідкі.
 4. Зниження звичної активності плода. Якщо раніше ваше маля часто штовхалося, а потім просто затихло, то це привід звернутися до лікаря.
 5. Почастішання спазмів у матці в процесі перейм.
 6. Кровотеча зі статевих шляхів.

Всі перелічені вище симптоми можуть бути ознаками відшарування плаценти, підтікання або вилити навколоплідних вод, а також можуть призвести до передчасних пологів, тому вимагають термінового звернення до фахівця.

Як розпізнати провісники пологів

Існують деякі ознаки, за якими багато жінок розпізнають пологи, що наближаються. Зрозуміло, всі вони дуже суб’єктивні. Кожна жінка визначає їх індивідуально, спираючись на стан.

 1. «Опустився» живіт. Таке явище пов’язане із зміною положення плода в утробі матері. Напередодні пологів малюк перевертається, щоби легше пройти через родові шляхи. У жінки, яка готується до перших пологів, процес може відбуватися за два тижні до появи малюка на світ. А у тих, хто народжує не вперше — згодом, аж до самого початку родової діяльності.
 2. Найчастіші позиви до сечовипускання. Це з стисканням органів малого тазу (зокрема сечового міхура) плодним міхуром і опущенням матки.
 3. Відходження слизової пробки. Це потік слизу, який перекриває вхід у цервікальний канал шийки матки, захищаючи тим самим плодовий міхур, плодову рідину та сам плід від інфекцій та хвороботворних мікробів.

Висновок

Як полегшити тренувальні сутички

Тренувальні перейми – нормальний фізіологічний процес, який не несе загрози для малюка, а навпаки – готує організм жінки до майбутніх пологів. Однак, якщо ви відчуваєте якісь відхилення у самопочутті та виявили у себе нетипові симптоми, негайно зверніться до лікаря.

Схожі записи

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *