Як відстрочити клімакс

Клімакс (або менопауза) є натуральним фізіологічним процесом, який відбувається в жінок після 40-50 років віку. Він характеризується припиненням менструацій та зменшенням вироблення статевих гормонів. Клімакс не можна повністю відстрочити або уникнути, оскільки він є частиною природного старіння організму. Однак, деякі рекомендації можуть допомогти зменшити симптоми та полегшити перебіг клімаксу

Що таке клімакс та менопауза і в чому різниця

Менопаузою прийнято називати останню менструацію у житті жінки. Про настання менопаузи ми можемо говорити лише постфактум. Наприклад, остання менструація у жінки була у листопаді 2019 року. Якщо протягом року у неї більше не було місячних, то лише у листопаді 2020-го можна сказати, що рік тому відбулася менопауза, – розповідає лікар-гінеколог.

Неправильно називати менопаузою весь період, наступний далі. Це не часовий проміжок, а процес. А стан, що настає після менопаузи, називається клімаксом. 

Клімакс – це якраз і є довгий період життя, пов’язаний із поступовим згасанням діяльності яєчників, від перших збоїв менструального циклу до його повної зупинки.

З огляду на сучасну тривалість життя можна сказати, що клімакс становить приблизно третину земного шляху середньостатистичної жінки. Але не виключено, що цей період збільшиться до половини, адже довжина життя зростає. У середньому у жінок менопауза відбувається у 48 років (плюс-мінус 2 роки). Проте бувають і випадки передчасної менопаузи (настає до 40 років) та ранньої (у 40-45 років).

Менопауза також поділяється на:

 • природну – ту, яка настає у зв’язку з фізіологічним старінням організму жінки;
 • хірургічну – пов’язану з видаленням яєчників або матки. І тут менопауза настає незалежно від віку. До такого ж ефекту призводять і інші хірургічні втручання в області малого тазу, наприклад, усунення позаматкової вагітності або з метою хірургічної стерилізації.

Клімакс дійсно змінює життя жінки, але це не нагода поставити на собі хрест. Ви можете продовжувати займатися улюбленою справою, ви можете продовжувати дарувати кохання своїм близьким, ви можете подорожувати, ходити в кіно та на танці. Нічого не закінчується, все тільки продовжується і найцікавіше — попереду.

Гормони при менопаузі

Є три основні статеві гормони, які визначають наші самопочуття, енергію, зовнішній вигляд, настрій, амбіції — їх наявність чи відсутність. Зниження рівня цих гормонів суттєво погіршує якість життя. Йдеться про естрогени, прогестерон і тестостерон.

Раніше існувала думка, що статеві гормони поділяються на чоловічі та жіночі, проте в даний час фахівці вважають, що такий поділ безпідставний, оскільки всі ці гормони необхідні як чоловікам, так і жінкам. Різниця лише в обсязі їхньої присутності: у чоловіків більше андрогенів, а у жінок – естрогенів та прогестерону.

Під час менопаузи незмінно підвищується кількість одних гормонів та збільшується кількість інших. Саме ці зміни і призводять до сильного дискомфорту під час цього періоду: припливів, стрибків настрою, надмірної сухості шкіри. Щоб полегшити симптоми, можна розглянути з фахівцем гормональне лікування. Воно підходить не всім і залежить від багатьох факторів, проте шанс почуватися краще під час цього етапу є.

Чи можна відстрочити клімакс

Щоб відповісти на це питання, потрібно обговорити проблеми, що призводять до ранньої менопаузи. Клімакс прискорюють:

 • генетична схильність;
 • онкологічні захворювання, променева терапія та хіміотерапія, спрямовані на їх лікування;
 • різні аутоімунні захворювання, що впливають функції яєчників;
 • оперативні втручання на матці та яєчниках;
 • нестабільний психічний стан, особливо стреси;
 • пристрасть до куріння та алкоголю;
 • дефіцити вітаміну D, заліза, омега-3, магнію.
 • хронічні захворювання: цукровий діабет, патології серцево-судинної системи; захворювання щитовидної залози;
 • неякісне харчування – шкідливі як переїдання, так і постійні дієти, крім того, негативний вплив на жіноче здоров’я має надлишок вуглеводів.

Очевидно, що чарівної таблетки, яка не допустила б запуску раннього клімаксу, не існує. Тому і в цьому пункті ми приходимо до висновку про правильний спосіб життя та відповідальне ставлення до свого організму.

Схожі записи

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *