Ікота у плода при вагітності: чому це відбувається

Ікота у плода

Під час останнього триместру вагітності жінка може відчувати ритмічне здригання живота, що відрізняється від звичайних ворушень, або ніби постукування зсередини з рівномірними часовими інтервалами. Так проявляється ікота плода при вагітності.

Читай також нашу статтю: Як викликати перейми

Що таке ікота

Ікота, що у новонародженої, що у дорослої людини, — це рефлекторне різке скорочення міжреберних м’язів і діафрагми, що мимоволі виникає, через роздратування блукаючого нерва. Він проходить через діафрагму з грудної клітки в черевну порожнину, і коли він за певних обставин затискається, виникає ікота.

Чи правда плід може ікати

Так, ембріон починає ікати з гестаційного віку, що відповідає 10-12 тижням вагітності. Багатьом жінкам цікаво, як зрозуміти, що дитина в животі ікає? Майбутня мама починає відчувати ікоту майбутньої дитини з 25-26 тижнів вагітності, коли плід вже досить великий, і не помітити його руху практично неможливо.

Жінки, які очікують народження не першого малюка, можуть почати відчувати ікоту та ворушіння плода вже з середини вагітності.

Вчені з Лондонського університетського коледжу, провівши у 2019 році сканування мозку новонароджених (у тому числі недоношених малюків), дійшли висновку, що ікота – це важливий інструмент розвитку головного мозку. Щоразу, коли дитина ікає, вона запускає низку нервових імпульсів, з допомогою якої він вчиться регулювати дихання. Ці сигнали допомагають малюкові вчитися контролювати м’язи, які керують діафрагмою та диханням.

Періодично виникає нетривала ікота плода – не привід для занепокоєння, а ознака нормально і в період центральної нервової системи майбутнього малюка, що розвивається. Деякі майбутні мами асоціюють такий стан із клацаннями всередині живота або цокання годинника.

Внутрішньоутробна ікота не завдає ні болю, ні дискомфорту малюкові (такого, який відчуває доросла людина при іканні). Її прояви виключно індивідуальні: 

  • це може траплятися і раз на тиждень, 
  • і кілька разів на день, 
  • тривати 2–3 хвилини, 
  • чи сягати півгодини.

Причини ікання у плода

Оскільки на даний момент провести повноцінні дослідження організму, що розвивається, що знаходиться в материнській утробі, неможливо, то достовірної інформації про причину виникнення ікоти у плода немає, але існує ряд наукових і навколонаукових припущень.

  1. Так, на думку деяких фахівців, дитина ікає в животі при вагітності, коли заковтує надлишок навколоплідних вод, особливо після того, як мама з’їла щось солодке, і глюкоза надійшла у води, зробивши їх смачнішими для мешканця (згадаймо, що при проходженні кардіотокографії лікарі пропонують «розбудити» притихлого малюка, з’ївши шматочок шоколаду). Або, як варіант, якщо малюк заковтнув надлишок амніотичної рідини при позіхання або смоктання пальця.
  2. Інші стверджують, що за допомогою ікоти майбутня дитина тренує діафрагму та легені, готуючись до швидкого життя за межами тіла мами та самостійного дихання. Однак достеменно відомо, що ікота у дорослих пов’язана з поштовхами повітря, а у дітей, які ще не народилися — з виштовхуванням рідини, оскільки в їх легенях повітря поки немає, а тому теорію про дихальне тренування також можна вважати непідтвердженою.
  3. Треті ж припускають, що таким чином малюк відпрацьовує навички ковтання, а четверті — що плоду, що підріс, у третьому триместрі вже зовсім тісно у своєму «будиночку», і ікоті може сприяти незручне становище тіла, в якому перетискаються його органи дихання, через пози, прийнятою мамою.

Деякі дослідники виявили зв’язок ікоти плоду із включенням гучної музики, шумом, різкими звуками у приміщенні чи просторі, де знаходиться вагітна, а також зі зміною настрою та самопочуття матері.

Не хвилюйтеся, якщо передбачувана дата пологів дедалі ближче, а ікоту ви відчуваєте у верхній частині живота, — це зовсім не означає, що дитина опинилась у тазовому передлежанні, адже вона ікає не ротом, а здригаючись усім своїм маленьким тільцем.

Чи є зв’язок між ікотою та гіпоксією плода

плід ікає

Незважаючи на те, що немає наукових підтверджень і цього зв’язку, частина дослідників вважає часту ікання у плода ознакою гіпоксії. На їхню думку, внаслідок нестачі кисню у майбутньої дитини дратується центр головного мозку, який відповідає за рухову функцію діафрагми, і, як наслідок, починаються її ритмічні скорочення.

Але не варто залякувати себе. Ікота, викликана кисневим голодуванням, зазвичай супроводжується іншими симптомами: дитина в утробі поводиться занадто активно, при цьому у нього відзначається уповільнення серцебиття, а ікота проявляється дуже часто і не минає протягом тривалого часу.

Якщо ви вважаєте, що ці симптоми не характерні для вашої вагітності, це привід для екстреного звернення до лікаря. Вам запропонують додатково пройти УЗД з доплером, за допомогою якого можна оцінити, як працює серцево-судинна система у плода, чи достатньо добре постачаються його судини кров’ю і чи порушень кровотоків у системі мати-плацента-плід. Також слід пройти кардіотокографію: вона покаже, чи в нормі тонус матки і як частота серцевих скорочень плода реагує на його ворушіння.

Що робити майбутній мамі

Вагітні можуть зовсім не помічати ікоту майбутнього малюка, а можуть відчувати її дратівливо часто. Щоб утихомирити свій живий живіт, можна прогулятися на свіжому повітрі, походити по кімнаті. Або поміняти положення тіла, якщо ви відпочиваєте: поверніться на інший бік або в колінно-ліктьову позицію. Укрийтесь тепліше, якщо відчуваєте, що вам прохолодно. Також багато малюків позитивно реагують на погладжування живота та тиху розмову, оскільки вони вже знають голоси своїх батьків.

Безумовно не потрібно приймати будь-які заспокійливі препарати без консультації з лікарем і взагалі через це нервувати. Не забувайте про режим сну та неспання, відпочивайте, висипайтеся та випивайте достатню кількість рідини протягом дня. Все це разом впливає на загальний стан мами, а воно, як відомо, безпосередньо впливає на майбутнього малюка.

Ікота майбутньої дитини — не патологія, а тому нікого в цій ситуації лікувати чи щось коригувати не потрібно. Тому запасіться спокоєм та здоровою порцією гумору по відношенню до цієї ситуації.

Схожі записи

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *