Ознаки депресії у дітей, які потрібно знати всім батькам

Ознаки депресії у дітей

24 березня – Міжнародний день боротьби з депресією. Від неї можуть страждати не лише підлітки – депресія може розпочатись у будь-якому віці. Розповідаємо, як її вчасно розпізнати.

1. Впала успішність

При депресії знижується здатність зосереджувати увагу, тому дитині важко розуміти те, що говорить вчитель, або виконувати домашні завдання. Якщо ваш відмінник раптом почав отримувати низькі оцінки, варто насторожитись.

Майте на увазі, дитина може не скаржитися на поганий настрій. Просто у нього з’являється відчуття, що його мозок перестав працювати, і це приводить його в замішання.

2. Спить достатньо, але все одно скаржиться на втому

Звертайте увагу на зміни, пов’язані зі сном дитини, оскільки це може бути одним із симптомів депресії. Наприклад, він знову почав спати вдень, почав прокидатися серед ночі або дуже рано з ранку і не може знову заснути. При депресії сон стає неякісним, він не відновлює сили, тому не має значення, скільки людина спить, наступного дня вона все одно почувається змученою. Це погано впливає і на успішність, і на решту сфер життя.

3. Говорить про свою нікчемність

Якщо дитина почала часто вимовляти щось на кшталт «ніхто мене не любить», «я нічого не вартий», «все безглуздо», обов’язково зверніться до фахівця. Психотерапевт допоможе попрацювати з цими песимістичними думками.

4. Всі друзі кудись поділися

При депресії люди схильні ізолювати себе від інших, як оточувати себе невидимою стіною. Діти зазвичай це відчувають, і самі перестають прагнути спілкування з депресивною дитиною.

5. Більше не хоче будувати плани

у дитини депресія

У депресії людина перестає отримувати задоволення від спілкування, від спільного проведення часу з кимось, його не радує, не тішить те, що тішило раніше. Нормально, якщо дитина іноді відчуває стрес, втомлюється від навчання, друзів, якихось занять.

Насторожити має те, що його колишні способи зняти стрес перестають працювати.

Він більше не хоче мріяти, куди ви поїдете на канікули, його не радує перспектива вирушити в кіно, на ковзанку, на прогулянку. Йому некомфортно, тому що йому хотілося б реагувати на все це як раніше, але йому не виходить.

6. З ним стає важко розмовляти

У дітей депресія проявляється інакше, ніж у дорослих, тому її важко розпізнати. Дитина може не виглядати сумною або пригніченою, але вона стає дратівливою, її настрій часто змінюється протягом дня.

Якщо ви помітили, що нормальної розмови з дитиною не виходить, вона постійно зривається незалежно від ситуації, простежте, чи не має інших симптомів депресії.

7. Приємні спогади більше не тішать

У дітей депресія

Є діти, які постійно почуваються нещасними, але при цьому вони не мають клінічної депресії. Щоб зрозуміти різницю, подивіться, як дитина реагує, коли ви нагадуєте йому про якусь ситуацію, коли вона була щаслива. Той, хто просто пригнічений, підбадьориться, згадуючи про добрі часи, але дитину в депресії це не змусить розвеселитися. Він не може уявити, що був колись щасливим у минулому, і не може уявити, що буде щасливим у майбутньому.

8. Плаче частіше, ніж зазвичай

Плач – абсолютно нормальний шлях для виплескування емоцій. Але якщо раніше дитина, яка практично не плакала, почала регулярно ридати, проаналізуйте ситуації, в яких це відбувається. Чи не супроводжується ця підвищена плаксивість іншими симптомами депресії, наприклад, втратою інтересу до якихось занять, які раніше подобалися?

Якщо інтуїція каже вам, що тут щось не так, зверніться до фахівця.

9. Не хоче, щоб його втішали

Випробовувати сум нормально, особливо якщо щось засмутило, але, як правило, людина хоче, щоб її у тяжкий момент емоційно підтримали. Однак дитина з депресією може відсахнутися від підставленого вами плеча, розуміючи, що це не полегшить його стан.

10. Став байдужий до всього

Втрата інтересу може стосуватися всіх сфер життя, не тільки школи, друзів або захоплень.

11. Різко змінився апетит

Наприклад, раніше він був дуже вибагливий у їжі, а тут раптом почав дуже багато їсти або пристрастився до солодкого. Ставлення дітей до їжі природно змінюється в міру дорослішання, але насторожіться, якщо потужне зрушення у цій сфері супроводжується іншими симптомами депресії.

12. У нього без кінця щось болить

То дитина скаржиться на живіт, то в нього болить голова, то ще щось, все це може бути проявом депресії.

13. У вас у родині були випадки депресії

Схильність до депресії має спадковий характер, тому якщо навіть ні в кого з родичів не було формального діагнозу, все ж таки варто задуматися, чи не спостерігалися вони симптоми цього психічного розладу. Якщо так, то ваша дитина – у зоні ризику.

Схожі записи

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *